Jak zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie jest tak modnym tematem, że wstyd teraz przyznać, że je się mięso, nie zwraca uwagi na gluten, czy nie trenuje crossfitu. Niestety, moda spowodowała ogromne zainteresowanie byciem fit, a wraz z nim narastanie błędnego rozumowania i ogromnej ilości szkodliwych mitów. Jak naprawdę odżywiać się zdrowo?

Czym jest zdrowe odżywianie?

Wielu wydaje się, że zdrowe odżywianie i prowadzenie korzystnego dla zdrowia trybu życia to jedzenie sałaty trzy razy dziennie. Do tego długa lista produktów zakazanych, które niemalże Cię zabiją. Oczywiście, to jeszcze nie wszystko. Absolutnie nie wolno jeść mięsa – zwłaszcza tego czerwonego, a dieta wegetariańska bądź wegańska jest świetną opcją dla każdego z nas.

Zdrowe odżywianie nie jest żadną z wymienionych wyżej rzeczy. Zdrowe odżywianie to styl życia, który pozwoli nam w pełni odżywić nasz organizm. To jedzenie, które zaspokoi nasz głód, poprawi samopoczucie, a jednocześnie uzupełni wszelkie niedobory. Choć dla wielu witaminy, minerały i usuwanie toksyn to głupstwo, bez tego ciało nie może sprawnie przeprowadzać wszelkich reakcji chemicznych. W rezultacie tyjemy, nie możemy schudnąć, narzekamy na senność, złe samopoczucie, a nasza skóra, włosy i paznokcie woła o pomstę do nieba.

Zdrowe odżywianie to nie jakaś paranoja, a logiczne podejście do swojego trybu życia. To zjedzenie kawałka czekolady jeśli masz ochotę i uświadomienie sobie, że pożyć na mrożonkach za długo się nie da (a już na pewno nie tak, by zachować dobrą kondycję zdrowotną).

Nie katuj się!

Każda z takich diet ma swoje wady i zalety, każdy będzie na niej funkcjonował nieco inaczej. Jeśli zwyczajnie nie czujesz tego klimatu – lepiej odpuść. To nie jest konieczne do zdrowego odżywiania! Jeśli założenia Ci odpowiadają i jedząc w ten sposób czujesz się dobrze – świetnie, warto spróbować!

Pamiętaj, że wszystko do czego musisz się zmuszać, nie sprawia żadnej przyjemności i jest karą, wcześniej czy później runie, a Ty pozostaniesz z dobrą tabliczką czekolady pomiędzy swoich zburzonych, sałatkowych założeń. Jedyną szansą na sukces jest wprowadzanie małymi krokami produktów zdrowych, zamienianie tłustych przekąsek na nieco zdrowsze odpowiedniki, aż do momentu, kiedy będziemy w stanie wybierać w pełni świadomie, nie płacząc, że zabrano nam kawałek pizzy i już nigdy go nie będziemy mogli zjeść.

Dostarcz ciału wszystkiego, czego potrzebuje

Najbardziej istotne w zdrowym odżywianiu jest to, by dostarczyć ciału wszystkich niezbędnych makroskładników, witamin i minerałów. Potrzebne Ci są zarówno białka, jak i węglowodany oraz tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Jeśli nie trenujesz, nie musisz liczyć tego dokładnie. Weź pod uwagę, by codziennie zjeść białko w postaci mięsa, twarogu, serka wiejskiego, warzywa strączkowego, sera, mleka bądź innego jego źródła – ważne żeby było. Tłuszcze wybieraj z tych zdrowych – awokado, orzechy ziemne, oliwa z oliwek, ryby. Sięgając po węglowodany, staraj się wybierać owoce, produkty wieloziarniste, kasze czy ziemniaki.
Dla wielu fundamentem zdrowego odżywiania jest tak zwane super food, czyli produkty, które są niezwykle bogate w witaminy i minerały. Jest ich naprawdę wiele. Od komosy ryżowej, przez nasiona chia, suplementowaną spirulinę, czy zielony młody jęczmień. Część z nich jesteś w stanie włączyć do obiadu, inne dosypać w postaci proszku do koktajlu, a pozostałe dostępne są w formie naturalnych suplementów.

Kiedy zastanowisz się nad swoją dietą, znajdą się w niej niezbędne produkty, użycie naturalnego suplementu uzupełniającego ewentualne niedobory witamin stanie się wisienką na torcie. Dzięki stałemu pokrywaniu zapotrzebowania organizmu zaczniesz funkcjonować znacznie sprawniej, poczujesz się lepiej, nie będziesz tak senny, a nawet staniesz pełen energii. To wszystko jest możliwe jedynie wtedy, gdy ciało może sprawnie pracować, a do tego potrzebne będą witaminy i minerały używane do wszelkich procesów.

No votes yet.
Please wait...